Derby-ul Universitatea Craiova – FCSB s-a încheiat cu scorul de 0-1, după golul înscris, în minutul 87, de croatul Ivan Mamut, chiar fostul jucător al oltenilor. Ambele reprize au fost echilbrate,  niciuna din echipe nereușind să domine.

Când jocul se îndrepta spre o remiză albă, iar cei 25.000 de spectatori păreau resemnați cu egalul, a picat golul, din călcâiul croatului Ivan Mamut, acesta aflându-se la prima sa reușită în tricoul FCSB.

După acest succes, oltenii antrenați de Laurentiu Reghecampf au ieșit definitiv din lupta pentru titlu, în timp ce bucureștenii lui Toni Petrea sunt la două puncte în spatele liderului CFR Cluj, care, sâmbătă, se impuseseră cu un neverosimil 6-0 la Pitești, cu FC Argeș.

FCSB joacă etapă viitoare cu FC  Voluntari, iar Universitatea se va deplasa la Cluj. Cel mai probabil, tlul se va decide la Buzău, în ultima rundă, când se vor duela primele 2 clasate.