CFR’43 Turnu Severin joacă luni, în Sala Polivalentă din Drobeta Tr. Severin, de la ora 16:00, ultimul meci din campionatul Ligii Elitelor la Futsal U19

          În cazul unei victorii, previzibile de altfel, cu ultima clasată CSJ Știința „U”  Craiova, echipa antrenată de Octavian Popescu va egala la puncte CSM Târgu Mureș, dar va avea avantajul jocurilor directe, cât și al golaverajului, astfel că este calificată automat la FINAL 4.

          Pentru a mai spera la locul 2, echipa antrenată de selecționerul naționalei de seniori a României, Endre Kacso, CSM Târgu Mureș, trebuie să se roage ca Șoimii Șimand să încurce CFR’33 Timișoara. Din Seria Est, FK Odorheiu Secuiesc și Ceahlăul Piatra Neamț sunt deja calificate.   

          Turneul final va avea loc în perioada 14/15 mai 2022, in Sala Rapid din  București. Niciodată, o echipă debutantă nu s-a calificat la FINAL 4. CFR’43  Turnu Severin se calificase în Liga Elitelor și în sezonul 2019-2020, după ce câștigase, la fel ca toamna trecută, sezonul regular – Seria 5, dar campionatul s-a întrerupt, în martie 2020, din cauza izbucnirii pandemiei COVID_19. Sezonul 2020-2021 nu s-a disputat, din același motiv.

Liga Elitelor, Seria Vest, etapa a 8-a, ultima

CFR’43 Turnu Severin – CSJ Știința „U” Craiova

Șoimii Șimand – CFR’33 Timișoara

CSM Târgu Mureș stă

Clasament

1. CSM Târgu Mureș     8        5        1        2        35-30 16

2. CFR’33 Timișoara     7        5        0        2        46-23 15

3. CFR’43 Tr.Severin     7        4        1        2        42-33 13

4.Șomii Șimand             7        2        0        5        41-56 6

5. Știința „U” Craiova    7        1        0        6        30-52 3

Liga Elitelor, Seria Est, etapa a 8-a, ultima

FK Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc       13-2

CN „Nicu Gane” Fălticeni – Olimpia Râmnicu Sărat

Cealhăul Piatra Neamț stă

Clasament

1. FK Odorheiu              8        8        0        0        77-24 24

2. Ceahlăul                     8        6        0        2        43-25 18

3. KSE Târgu Secuiesc  8        3        0        5        39-53 9

4. Râmnicu Sărat           7        1        0        6        20-54 3

5. CN  Fălticeni              7        1        0        6        26-49 3

Related Posts