Viitorul Simian a început cu dreptul anul calendaristic 2022. În etapa a 16-a, echipa antrenată de Relu Țurai a remizat, scor 2-2, pe terenul ocupantei locului 3 din Seria 7, Pandurii Targu Jiu. Mehedințeni au deschis scorul prin autogolul portarului Robert Iovicin, în minutul 34, Bebeto Lupuleț a egalat în minutul 68, din penalty, Gelu Velici (’76) a readus Viitorul Șimian în avantaj, dar același Lupuleț a stabilit rezultatul final, în minutul 80. S-a încheiat 2-2, rezultat care nu avantajează Viitorul Șimian (locul 5) în tentativa de a prinde play-off-ul.

Echipa mehedințeană a jucat în formula: Ciută – Lică, Song, Enache, Hondorocu – Toader, Ghighilicea, Dobre, Poiană, Trip – Velici.

Sâmbăta viitoare, de la ora 15:00, pe Stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, echipa din comuna Șimian va întâlni ultima clasată, Aurul Brad.