Viitorul Șimian a pierdut cu scorul de 4-2 (2-0) amicalul disputat astăzi, pe Stadionul Aripile din Craiova, cu CSO Filiași. Golurile echipei mehedințene au fost marcate, în repriza secundă, de Gelu Velici (2-1) și Cosmin Dobre (3-2). La scurt timp după sfârșitul primei reprize, fundașul Avram a primit cartonaș rosu, pentru injurii la adresa arbitrului, după ce a acuzat ofsaid la golul de 2-0 marcat de doljeni, în minutul 45. Viitorul n-a jucat însă în inferioritate numerică în repriza a doua, deoarece cele doua echipe s-au înțeles ca jocul sa continue 11 Vs 11.

Simian nu s-a descurcat pe terenul sintetic de la Aripile

Sâmbătă, Viitorul Șimian va întâlni liderul Ligii a 4-a Gorj, CSO Turceni

Cu CSO Filiași, echipa mehedinteană a jucat în formula: Alex Ciută – Cristian Orleanu, Alexandre Song, Cosmin Dobre, Mathias Hondorocu – Marius Avram, Robert Lică – Mădălin Mătăsăreanu, Cristian Poiană, Claudiu Ghighilicea – Gelu Velici. După pauză au mai intrat: Eugen Toader, Raul Iorgulescu, Mădălin Ruican, Bogdan Geangălă, Robert Pîslea, Alin Enache, Ionuț Rupa, Daniel Mișea, Ayan Stoican, Feri Fotoniu și Dragoș Vlad. Depistați pozitiv la testul Covid, Ionel Mișu, Fabio Trip sau Alex Stancu nu au putut evolua. Nici antrenorul Vali Tița, revenit la Viitorul Șimian, după periplul de la echipa națională a Siriei, nu a putut face deplasarea la Craiova, fiind în izolare.