În etapa a 4-a a Ligii Elitelor la Futsal U19, CFR 1943 Turnu Severin a provocat primul semieșec al liderului CSM Târgu Mureș.

Partida disputată marți, în Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin, s-a încheiat la egalitate, scor 4-4. Oaspeții au deschis scorul prin Attita Ordogh (‘9), dar severinenii au întors rezultatul până la pauză, prin golurile lui Alex Tărăbîc (’15) și Eugen Toader (’17). Echipa antrenată de Hugo Moutinho a condus cu 3-1 la începutul părții secunde, după reușita lui Mathias Hondorocu, din minutul 22, dar a fost egalată de „dubla” lui Tamaș Nagy (’26, ’35). Gazdele au avut forța să revină și Alex Crăiașu a dus scorul la 4-3 în minutul 37, dar CSM Târgu Mureș a egalat în ultimele secunde, prin același Attita Ordogh. S-a încheiat 4-4, iar cele două echipe se vor reîntâlni în sferturile de finală ale Cupei României, programate la data de 26 februarie, la Odorheiu Secuiesc. Câștigătoarea acestui meci va juca, a doua zi, în semifinale, cu învingătoarea meciului CFR 1933 Timișoara – KSE Târgu Secuiesc. Finala este programată pe 28 februarie.

În campionat, echipa severineană va juca următorul meci pe 20 februarie, la Ișalnița, cu CSJ Știința „U” Craiova, partidă contând pentru ultima etapă a turului din Seria Vest a Ligii Elitelor la Futsal U19. Cu CSM Târgu Mureș, CFR 1943 Turnu Severin i-a trecut pe raportul de joc pe: Dragoș Rotă, Eduard Lupu, Silviu Drîngă – Andrei Cerbu, Constantin Dănoiu (cpt), Eugen Toader, Andrei Mondorocu, Alex Crăiașu – Ștetea, Alexandru Tărăbîc, Alex Moroșanu, Antonio Ionașcu și Andrei Duțoniu.

Liga Elitelor U19, Seria  Vest, etapa 4

Șoimii Șiman – CSJ Știința „U” Craiova              9-0

CFR 1943 Turnu Severin – CSM Târgu Mureș 4-4

CFR 1933 Timișoara a stat

Clasament

1. CSM Târgu Mureș         4          3          1          0          14-7 10

2. Șoimii Șimand                 3          2          0          1          24-14 6

3. CFR Turnu Severin        3          1          1          1          14-14 4

3. CFR Timișoara                 3          1          0          2          6-8      3

5. CSJ Știința Craiova         3          0          0          3          3-18   0