După ce, zilele trecute, s-a despărțit de Costinel Dorian Vasilică – antrenorul care a promovat echipa în Liga 3, Viitorul Șimian a disputat sâmbătă primul amical sub coordonarea noului staff, format din Vasile Mănescu, Relu Țurai și Vali Tița, ultimul având mai mult rol de consultant tehnic.

Pe Stadionul Ion Floricică din Șimian, echipa mehedințeană a remizat, sâmbătă, la prânz, scor 2-2, cu Progresul Ezeriș. Bănățenii au condus cu 2-0 la pauză, dar fundașul Pop, sosit de la Șoimii Lipova, a egalat în partea secundă. Viitorul Șimian a ratat, în cea de-a doua repriză, și o lovitură de la 11 m, prin Samuel Zimța. Fostul mijlocaș de la FCU Craiova nu a semnat însă contract de joc cu echipa din Șimian, fiind momentan indecis în privința viitorului său.

Miercuri, de la ora 11:00, Viitorul Șimian va disputa „returul” cu Progresul Ezeriș, pe Stadionul din Caransebeș.