După ce, în mandatul severineanului Mirel Rădoi, România a pierdut pentru prima dată în istorie cu Islanda, Armenia și Georgia, și pentru întâia oară, pe teren propriu, cu Austria, „tricolorii” au suferit în această seară primul eșec în fața Angliei, din ultimii 51 de ani!

Precedentul succes al britanicilor data de la Campionatul Mondial din Mexic, scor 1-0 pe 02.06.1970, la Guadalajara. De atunci, au urmat 7 jocuri fără înfrângere pentru România, dintre care ultimele au fost victorii la Campionatul Mondial din 1998, respectiv Campionatul European din 2000, ambele în faza grupelor. În urma acelor rezultate, Anglia a ratat calificarea în optimi, respectiv sferturile de finală.

Seria pozitivă a fost întreruptă în această seară, în amicalul de la Middlesbrough. Chiar dacă jocul fotbaliștilor pregătiți de Rădoi n-a mai fost la fel de modest, România a pierdut cu 1-0, prin golul marcat de Rashford, în minutul 68, din penalty. Astfel, Anglia a câștigat pentru prima dată, în istorie, pe teren propriu, împotriva României, iar severineanul Mirel Matei Rădoi a devenit primul selecționer din istoria echipei naționale a țării noastre care a înregistrat patru înfrângeri consecutive: 0-1 cu Germania, 2-3 cu Armenia, 1-2 cu Georgia și 0-1 cu Anglia!