Eliminată prematur din Cupa României și fără gol marcat în turul eșelonului secund la fotbal feminin, ACS Atletic Drobeta joacă duminică, de la ora 15:00, pe Stadionul Termo, cu Olimpia “U” Cluj II, în prima etapă a returului din Liga 2, Grupa 2. În meciul-tur, disputat toamna trecută, echipa-satelit a campionei României s-a impus cu neverosimilul scor de 21-0!

Miercuri, tot pe Stadionul Termo, fetele antrenate de Daniel Ispas au fost învinse de ACS Banat Girls Reșița, scor 1-3, în șaisprezecimile Cupei României. Pentru oltence a marcat Alina Stuparu (26), în timp ce golurile oaspetelor au purtat semnăturile Lidiei Catrici (21, 67) și Denisei Burdan (73)

“Am întâlnit o echipă de Liga 1 și fetele au făcut un joc bun, cel puțin în prima repriză. Sper să avem o replică pe măsură și duminică, cu Olimpia II Cluj,  cea mai puternică echipă din grupa noastră. Echipa noastră are în lot doar 2 senioare, restul fetelor fiind junioare cu vârste între 15 și 19 ani. Deoarece FRF a stabilit să nu mai retrogradeze la finele acestui sezon nicio echipă în Liga 3, ne pregătim deja pentru sezonul  viitor. În vară, va trebui să întărim serios lotul, cu mai multe senioare din afara orașului”, a declarat antrenorul severinean Daniel Ispas, pentru saptamanamh.ro. Echipa sa a început partida cu Banat Girls Reșița în formula: Mădălina Jianu (născută în anul 1995) – Alexandra Istodor (2005), Roxana Sorescu (1999), Lidia Veveriță (2004), Roxana Safta (2001), Adrian Dan (2005), Isa Buțu (2004), Denisa Cană (2005), Alexandra Inoveanu (2002), Lavinia Erceanu (2001) și Alina Stuparu (2002).

Atletic Drobeta este singura din Mehedinși care participă într-un campionat național de seniori, fuie că vorbim despre fotbal, handbal, volei, masculin sau feminin, polo, futsal, rugby sau hochei pe gheață!

De partea cealaltă cealaltă, antrenorul echipei bănățene a făcut deplasarea la malul Dunării cu doar 11 jucătoare, majoritatea dintre ele fiind junioare, astfel că n-a afectuat nicio schimbare pe parcursul jocului! “A fost un prim meci în Cupa României, un meci pe care l-am tratat cu foarte multă seriozitate. Ne-au lipsit şapte jucătoare de bază, aşa că am mizat şi pe fetele care au adunat puține minute în acest campionat. Sincer, aveam aşteptări mai mari din partea anumitor fete şi îmi doream să demonstreze mult mai mult pe teren. La pauză, scorul nu a fost deloc satisfăcător, 1-1 cu echipa aflată pe ultimul loc în liga secundă. În a doua repriză am reuşit să mai marcăm de două ori, adversarele nici nu au mai contat pe teren, dar, din păcate, nu am reuşit să fructificăm mai multe ocazii de gol. Mă bucur că nu am suferit accidentări, sperăm să avem o evoluţie cât mai bună şi în campionat, să încercăm să legăm mai multe victorii, ca să nu avem probleme cu retrogradarea”, a declarat antrenorul Daniel Amariei, la Radio Reșița. Echipa sa a jucat în formula Maria Rusu (2000) – Delia Dan (2006), Elena Ruvila (2000), Stefanija Roksa (1998), Mădălina Gânju (2000), Lidia Cauni (1999), Denisa Burdan (2000), Daria Muntean (2005), Paula Puntean (1998), Oana Stoianov (1998) și Adelina Ion (1997)

Aflată pe antepenultimul loc în Liga 1, locul 10, ACS Banat Girls Reșița va disputa următorul joc din campionat, luna viitoare, cu ACS Carmen București, ocupanta poziției a 7-a.